Aranıyor...
13 Mayıs 2021 Perşembe
Perşembe, Mayıs 13, 2021

Şırıngayla vücuda enjekte edilebilen çip geliştirildi

Şırıngayla vücuda enjekte edilebilen çip 0.1 milimetreküp hacminde

Kolombiya Üniversitesi‘ndeki bilim insanları, yeni geliştirdikleri çipi insan vücuduna enjekte edebiliyor. 0.1 milimetreküp hacmindeki prototip çip şimdilik vücut sıcaklığını ölçebiliyor. Ancak, gelecekte yapılması beklenen geliştirmeler ile kan basıncı, solunum ve glikoz miktarı gibi değerlerin de ölçüleceği tahmin ediliyor.

TSMC‘nin geliştirdiği ve dünyanın en küçük çipi olma unvanını taşıyan çip, sadece mikroskop altında belli oluyor. Vücuda enjekte edilebilen çip, geleneksel yöntem olan radyo frekansı yerine ultrason teknolojisi ile çalışıyor. Kablosuz iletişimin sağlandığı çip, vücuttaki sıcaklık bilgilerini araştırmacılara iletiyor.

Bilim adamlarının belirttiklerine göre, geleneksel elektronik çipler hacim açısından oldukça verimsiz. Üstelik bu çipler genellikle birden fazla parçaya ihtiyaç duyuyor ve çipe enerji sağlamak için pil gerekiyor. Ancak ultrason yöntemi ile çipe kablosuz yolla enerji veriliyor. Bu sayede boyuttan tasarruf ediliyor.

Çalışmanın lideri Ken Shepard, ne kadar küçük bir çip yapabileceklerine dair sınırları zorlamak istediklerini belirtti. Shepard’ın belirttiğine göre, geliştirilen ürün başka hiçbir parça içermeyen ve tamamen tek başına çalışan bir çip.

Çipin özellikle şeker hastalarını önemli ölçüde rahatlatacağı belirtildi. Pek çok şeker hastası, kanlarındaki glikoz miktarını ölçmek için parmaklarına iğne yardımıyla küçük bir delik açıyor. Bu da uzun süreçte hastaların canını oldukça sıkıyor.

SDN

 
Back to top!